Grupna slika KATEDRA ZA FARMACEUTSKU TEHKatedra za farmaceutsku tehnologiju na Farmaceutskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu je zadužena za razvoj i izvođenje sljedećih predmeta u okviru naučne oblasti “Farmaceutska tehnologija“: Oblikovanje lijekova I, Oblikovanje lijekova II, Odabrana poglavlja iz oblikovanja lijekova – Kozmetologija, Odabrana poglavlja iz oblikovanja lijekova - Certifikacijski standardi u apoteci, Industrijska farmacija I, Industrijska farmacija II, Odabrana poglavlja iz industrijske farmacije – Stabilnost lijekova.

Istraživačka, a u skladu s tim i pedagoška djelatnost Katedre za farmaceutsku tehnologiju, usmjerena je na razvoj i karakterizaciju savremenih oblika doziranja lijekova, kako sa trenutnim, tako i sa kontroliranim oslobađanjem aktivne supstance. Glavna područja istraživanja obuhvataju:

    • predformulacijska ispitivanja aktivnih supstanci (DSC, TGA, HSM, studije kompatibilnosti, reološka ispitivanja)
    • metode poboljšanja topivosti teško topivih supstanci (kompleksiranje, čvrste disperzije)
    • formulacijske studije i formulisanje čvrstih oblika doziranja (tablete, pelete, kapsule)
    • formulacijske studije i formulisanje oblika doziranja sa kontrolisanim i pulsirajućim oslobađanjem aktivne supstance
    • formulacijske studije i formulisanje tečnih i polučvrstih farmaceutskih oblika (suspenzije, emulzije, mikroemulzije, mikroklizme, ljekoviti lakovi za nokte) i kozmetičkih preparata
    • razvoj metoda za predformulacijska i formulacijska ispitivanja aktivnih i pomoćnih supstanci, poluproizvoda i gotovih proizvoda (ispitivanje permeacije kroz prirodne i vještačke membrane, metode određivanja oslobađanja aktivne supstance iz ljekovitog oblika)
    • in vitro ispitivanja čvrstih, polučvrstih i tečnih oblika doziranja
    • nanostrukturirane materijale.

Pored aktivnosti u obrazovanju, Katedra za farmaceutsku tehnologiju se bavi naučnim, zdravstvenim i profesionalnim aktivnostima. Katedra organizuje specijalističke studije iz farmaceutske tehnologije, koju zahtijeva sistem zdravstvene zaštite.

​Katedra teži inovativnom obrazovanju i pripremi farmaceuta za buduću praksu, a sve to kroz nastavu zasnovanu na istraživanju, inovacijama i akademskoj izvrsnosti. Doktorske studije uključuju kurseve koji studentima pružaju najsavremenije sadržaje i mogućnost za poboljšanje postojećih znanja stečenih u oblasti farmaceutske tehnologije. Naučnoistraživački rad nastavnog osoblja ide kroz osnovna, primjenjena i razvojna istraživanja.

​Katedra sarađuje sa brojnim Institutima/Katedrama za farmaceutsku tehnologiju u Evropi. Kroz svoje nastavne i naučne aktivnosti, želi educirati kompetentne, sposobne, kreativne i međunarodno prepoznatljive stručnjake, kako bi mogli svoje stečeno znanje kvalitetno primijeniti u praksi.

Ognjenka Rahic Alisa Elezovic Edina Vranic Jasmina Hadziabdic Lamija Hindija Merima Sirbubalo Amina Tucak Smajic

Prof. dr Ognjenka Rahić

Prof. dr Alisa Elezović

Prof. dr Edina Vranić

Prof. dr Jasmina Hadžiabdić

Lamija Hindija, mr. ph.

Merima Sirbubalo, mr. ph. 

 Amina Tucak-Smajić, mr. ph.