Grupna Slika KATEDRA ZA KLINIČKU FARMACIFarmakokinetika

Farmakokinetika je jedan od najmlađih predmeta na Farmaceutskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu. Na inicijativu profesora Irfana Zulića pokrenut je školske 1997/1998. godine.​

Predmet Farmakokinetika predstavlja farmaceutsko viđenje izučavanja sudbine lijeka u organizmu, zato što procese kojima je podvrgnut lijek nakon primjene u organizmu kvantificira i matematički određuje. U okviru LADMER sistema pravi se veza s biofarmaceutskim karakteristikama formulacije i ljekovite supstance (L-iberation; oslobađanje), naročito sa topivošću. Procese koji dalje slijede (A-bsorption, D-istribution, M-etabolism, E-xcretion) farmakokinetika prati putem konstruisanja koncentracionih krivih nakon određivanja koncentracije lijeka u krvi ili nekoj drugoj tjelesnoj tečnosti. Klinički odgovor (R-esponse) se dovodi u vezu s krvnim koncentracijama i kinetičkim svojstvima lijeka. Posebna pažnja posvećuje se potrebi familijariziranja studenata sa pojmom biološke raspoloživosti lijeka i biološke ekvivalentnosti generika. Ova metodska jedinka, osim definicija pojmova, podrazumijeva i detaljan opis izvođenja ovih ispitivanja. Osim teorijske nastave, predmet uključuje i praktičnu nastavu tj. vježbe koje se uglavnom sastoje iz matematičkog tretmana koncentracija lijeka u krvi ili urinu.

​Silabus predmeta je usavršen kroz Tempus project, koji je omogućio saradnju sa srodnom katedrom Farmaceutskog fakulteta Univerziteta u Barseloni. Sa temom iz Farmakokinetike su odbranjeni mnogobrojni diplomski, magistarski i završni radovi, te prijavljene teme doktorske disertacije. Izborni predmet u okviru Farmakokinetike nosi naziv “Biofarmaceutska karakterizacija lijekova” i tiče se mogućnosti in vitro predviđanja in vivo performansi lijeka.

​Nastavni plan i program (Bolonja) primjenjuje se od školske 2009/2010. godine.

Farmakokinetika (VII semestar): obavezni predmet
Odabrana poglavlja iz Farmakokinetike: Biofarmaceutska karakterizacija lijekova (VII semestar): izborni predmet

 Farmakologija I i Farmakologija II

​Ciljevi nastave iz predmeta Farmakologija I i  Farmakologija II su upoznavanje sa:

    • Osnovama farmakodinamike i farmakokinetike
    • Osnovama toksikologije i štetnim djelovanjem lijekova
    • Osnovama kliničkog ispitivanja i monitoringa
    • Pravilima prometa, propisivanja i izdavanja lijekova, te racionalnom farmakoterapijom
    • Analgeticima
    • Lijekovima za liječenje infekcija i malignih bolesti.
       

Ciljevi nastave obuhvataju davanje osnove potrebne za budući praktičan rad magistara farmacije, u smislu adekvatnog poznavanja specijalne farmakologije i osposobljavanja za pravilno propisivanje i kontrolu lijekova.

​Na predmetu Farmakologija II student treba da usvoji osnovna znanja iz specijalne farmakologije. U cilju osposobljavanja studenata za budući rad kao magistara farmacije, studenti će se upoznati sa smjernicama liječenja i racionalnim farmakoterapijskim pristupom liječenju nekoliko najčešćih oboljenja, te osnovnim pravilima individualiziranja terapije i praćenja efekata primjenjenog lijeka. Studenti se osposobljavaju za traženje neovisnih informacija o mogućim pristupima liječenju određene bolesti.

​Kroz nastavu iz izbornog predmeta Odabrana poglavlja iz farmakologije student će usvojiti slijedeća znanja: Farmakologija fiksnih kombinacija lijekova, Farmakologija visokovarijabilnih lijekova, Zakonska regulativa za visokovarijabilne lijekove.

Ciljevi izbornog predmeta Terapija bola su:

    • Razmotriti neuralne mehanizme odgovorne za različite vrste bola, kao i različite lijekove koji se koriste za njihovo ublažavanje;
    • Detaljno se upoznati sa opioidnim analgeticima
    • Razmotriti razne druge grupe lijekova, kao što su antidepresivi i antiepileptički lijekovi, čija je efikasnost protiv određenih tipova bola dokazana u kliničkim ispitivanjima
    • Razmotriti i nove pristupe u farmakoterapiji bola.
       

Oblasti istraživačkog rada nastavnika i saradnika su: farmakologija bola, bihejvioralna farmakologija i toksikologija, vaskularna farmakologija, neurohemija i metabolizam centralnog nervnog sistema.

​Nastavni plan i program (Bolonja) primjenjuje se od školske 2009/2010. godine.

    • Farmakologija I (V semestar): obavezni predmet
    • Farmakologija II (VI semestar): obavezni predmet
    • Odabrana poglavlja iz farmakologije (V semestar): izborni predmet
    • Terapija bola (VI semestar): izborni predmet

Klinička farmacija

Farmaceut po svom mjestu i ulozi na putu lijeka od propisivanja do primjene zauzima mjesto zadnjeg stručnog nadzora, te je u obavezi i mogućnosti značajno uticati u smjeru racionalne i sigurne primjene lijekova. Klinička farmacija se definiše kao zdravstvena specijalnost u okviru koje klinički farmaceut ostvaruje i promoviše na naučnim principima zasnovanu terapiju u cilju racionalnog liječenja i terapijske njege bolesnika. Klinička farmacija pruža dodatna znanja i vještine farmaceutima u praksi javnih i bolničkih apoteka, tj. ustanova gdje se propisuju i primjenjuju lijekovi, pomičući fokus stručnog interesa s klasičnih farmaceutskih znanja o hemizmu, sintezi i izradi lijekova prema bolesniku odnosno populaciji i njihovoj sigurnosti. Posebno se naglašava uloga farmaceuta kao dijela multidisciplinarnog tima koji čine ljekari kliničari, farmaceuti i medicinske sestre, te ističe nova uloga farmaceuta kao savjetnika svim članovima tima za zdravstvenu zaštitu i samim bolesnicima.

​Veliki problem u sprovođenju farmakoterapije predstavlja varijabilnost terapijskog odgovora na uobičajene doze lijekova, a koja je uslovljena brojnim faktorima poput rase, spola, dobi, tjelesne mase, vrste i stepena uznapredovanja bolesti, genetičkih karakteristika bolesnika, drugih lijekova primijenjenih istovremeno itd. S tim u vezi, na predmetu Klinička farmacija obrađuju se tematske jedinice koje se odnose na:

    • identifikaciju i kategorizaciju problema u terapiji i značaj za racionalnu farmakoterapiju
    • izradu terapijskog plana i praćenje farmakoterapije u cilju procjene uspješnosti
    • interakcije i neželjene efekte lijekova
    • specifičnosti primjene lijekova u posebnim grupama pacijenata
    • kliničke aspekte i terapijski pristup oboljenjima pojedinih organskih sistema.
       

Nastavni plan i program (Bolonja) primjenjuje se od školske 2009/2010. godine.

    • Klinička farmacija (IX semestar): obavezni predmet
    • Odabrana poglavlja iz kliničke farmacije: Optimizacija terapije u kliničkoj praksi (IX semestar): izborni predmet
Nermina Ziga Smajic Fahir Becic Selma Skrbo Belma Pehlivanovic Dina Lagumdzija Naida Omerovic Corovic

Prof. dr Nermina Žiga Smajić

Prof. dr Fahir Bečić

Prof. dr Selma Škrbo

Doc. dr Belma Pehlivanović

Dina Lagumdžija, mr. ph. 

 Naida Omerović Ćorović, mr. ph.