Historija katedre
Katedra za analitiku lijekova osnovana je na Farmaceutskom fakultetu u septembru akademske 1975/76. godine pod nazivom Katedra za kontrolu lijekova i toksikološku hemiju. Prvi rukovodilac Katedre bio je prof. dr. Branko Nikolin koji je na toj poziciji ostao do 2003. godine.
U proteklom periodu Katedra je nekoliko puta mijenjala naziv. U periodu od 2003 – 2013. godine nastava na predmetima Kontrola lijekova i Toksikološka hemija izvodila su u okviru Katedre za Farmaceutsku hemiju, skupa sa nastavnim predmetima Farmaceutska hemija, Bromatologija i Uvod u farmaciju. Od 2013 – 2021. godine nosila je naziv Katedra za farmaceutsku analitiku u čiji sastav su ulazili nastavni predmeti Kontrola lijekova, Toksikološka hemija i Bromatologija. Katedrom je u periodu od 2003 – 2018. godine rukovodio prof. dr. Miroslav Šober a od 2018-2021. prof. dr. Ervina Bečić. Od 2021. godine Katedra nosi naziv Katedra za analitiku lijekova i na njoj se izvodi teorijska i praktična nastava dva obavezna i tri izborna predmeta iz oblasti Kontrole lijekova koji se realizuju na integrisanom studiju I i II ciklusa, kao i četiri izborna modula na doktorskom studiju “Farmaceutska istraživanja”. U periodu od 2021 – 2023. godine rukovodilac Katedre bila je prof. dr. Belma Imamović. Od septembra 2023. godine Katedrom rukovodi prof. dr. Ervina Bečić.
Za vrijeme XIV Zimskih olimpijskih igara u Sarajevu 1984. godine profesori, asistenti, osoblje i svi drugi resursi Katedre i Farmaceutskog fakulteta bili su angažirani u osnivanju i radu Olimpijske laboratorije za kontrolu dopinga. Rukovodilac laboratorije bio je prof. dr. Branko Nikolin. U tu svrhu, Katedra je u toku 1983. dodatno opremljena potrebnom opremom, a zaposleni su dodatno educirani tako da je 1984. godine Olimpijska laboratorija, koja je bila smještena na Katedri, akreditirana kao dvanaesta u svijetu. U okviru priprema za akreditaciju uvedene su dvije metode koje su nakon XIV Zimskih olimpijskih igara postale oficijelne i to GC-MS metoda za određivanje egzogenog testosterona u urinu koja je zamijenila do tada oficijelnu radioimunohemijsku metodu i HPLC metoda za kvantitativnu analizu kofeina i njegovih derivata. Za vrijeme agresije na Bosnu i Hercegovinu, od 1992 – 1996. godine, na Katedri je bila u funkciji radiološko-hemijsko-biološka (RHB) laboratorija u kojoj su vršene analize uzoraka hrane, vode za piće, kao i lijekova koji su dolazili u okviru humanitarne pomoći.
Nastavna djelatnost
Nastavna djelatnost Katedre uključuje organizaciju i izvođenje teorijske i praktične nastave obaveznih predmeta Kontrola lijekova I i Kontrola lijekova II kao i tri izborna predmeta Odabrana poglavlja iz Kontrole lijekova: Dobra kontrolno-laboratorijska praksa; Odabrana poglavlja iz Kontrole lijekova: Nečistoće u lijekovima i Odabrana poglavlja iz Kontrole lijekova: Kontrola kvaliteta graničnih medicinskih proizvoda, koji se realizuju na integrisanom studiju I i II ciklusa. Nastavno osoblje sa Katedre uključeno je i u izvođenje nastave na doktorskom studiju "Farmaceutska istraživanja", kroz izborne module Savremene analitičke metode za identifikaciju i karakterizaciju nečistoća u lijekovima, Hemometrija u analitici lijekova, Instrumentalne metode analize proteina i biofarmaceutika i Novi trendovi u ekstrakciji uzoraka za farmaceutsku analizu.
Na obaveznim i izbornim predmetima integrisanog studija I i II ciklusa studenti kroz teorijsku i praktičnu nastavu izučavaju koncept osiguranja kvaliteta lijeka, zakonsku regulativu u farmaceutskoj industriji i postupak registracije lijekova, osnove i primjenu spektroskopskih, hromatografskih i volumetrijskih metoda u kontroli kvaliteta polaznih materijala, poluproizvoda, gotovog proizvoda i pakovnog materijala u farmaceutskoj industriji i kontroli kvaliteta lijekova prije i nakon stavljanja lijeka u promet. Upoznaju se i sa načinom identifikacije i određivanja sadržaja nečistoća i degradacionih proizvoda u aktivnoj supstanci i gotovom lijeku, kao i sa kontrolom kvaliteta graničnih medicinskih proizvoda. Katedra je opremljena savremenim uređajima, kao što je: HPLC sa DAD i EC detektorom, FTIR, UV/Vis spektrometar, spektrofluorimetar koji su neophodni u modernom laboratoriju za analitiku lijekova..
Na Katedri se također organizuje i izvodi nastava za magistre farmacije polaznike specijalizacije iz Ispitivanja i kontrole lijekova koja se odvija prema planu i programu Federalnog ministarstva zdravstva. Katedra za Analitiku lijekova partner je i CEEPUS mreže: "Education of Modern Analytical and Bioanalytical Methods", putem koje se realizuje međunarodna mobilnost studenata i nastavnog osoblja sa Katedre. Nastavnici sa Katedre učestvovali su u realizaciji dodiplomske i poslijediplomske nastave i na drugim Univerzitetima u Bosni i Hercegovini i inostranstvu (Hrvatska).
Nastavno-naučno i stručno osoblje koje trenutno sudjeluje u nastavi
Prof. dr. Ervina Bečić, mr. ph specijalistica ispitivanja i kontrole lijekova |
Prof. dr. Belma Imamović, mr.ph. specijalistica ispitivanja i kontrole lijekova |
Prof. dr. Mirza Dedić, mr.ph. specijalista ispitivanja i kontrole lijekova Google Scholar | CV |
Sanela Drinjak, farmaceutska tehničarka Google Scholar | CV |