IQPharm project is centered on raising the quality and modernization of pharmacy studies at public universities in Bosnia and Herzegovina including reinforcement of semi-structured experiential education (EE) in compliance with EU standards and regulations of higher education for regulated professions.
The introduction of new tools for the quality assessment of study programs (KREF) will enable the development of evidence-based recommendations for changes, modification and innovations of the existing methods of knowledge transfer, teachers’ didactic approaches and syllabi. The introduction of new system of knowledge assessment gained through the EE course (OSCE) will set equal standards at the national level for learning outcomes of pharmacy graduates. The E-platform will ensure modernization of EE monitoring.Intensive cooperation with EU partner institutions and mobilization of all relevant stakeholders in BiH is anticipated to explore potential new models and approaches to innovative teaching, learning and assessment methods, achieving high standards of educational process and learning outcomes in accordance with the labour market demands.
Zmaja od Bosne 8,
71000 Sarajevo
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Ime programa je inspirirano Muhammedom Celaleddinom koji je rođen 1207. godine u Belh Horasanu (danas na granici sa Afganistanom). Ime Mevlana koristili su sultan Veled, Sems-i Tebrizi i njegovi sljedbenici i univerzalni je simbol identifikacije sa njim. Ljudima sa Zapada poznat je kao Rumi. |
|
Sve informacije o dostupnim programima, konkursima, načinu prijave i ostalim informacijama o mobilnosti u okviru MEVLANA programa možete dobiti od Prodekana za međunarodnu saradnju. |
|
Sve informacije na engleskom jeziku o programu The Council of Higher Education |
Erasmus+ je program Evropske Unije za obrazovanje, osposobljavanje, mlade, i sport za period 2014–2020. Programom Erasmus+ pružat će se podrška transnacionalnim partnerstvima među ustanovama i organizacijama u području obrazovanja, osposobljavanja i mladih kako bi se potaknula saradnja i povezala područja obrazovanja i rada te tako pokušale smanjiti razlike u vještinama s kojima se suočavamo u Evropi.
Student provodi jedan do dva semestra u inostranstvu gdje prati, sluša i polaže ispite iz predmeta koji bi mu se, prema ranije ustanovljenim pravilima i uputama, trebali priznati na matičnom fakultetu.
Akademsko osoblje odlazi na partnerski univerzitet kako bi držao predavanje, započeo pregovore o zajedničkim akademskim aktivnostima ili dao inicijativu za započinjanje saradnje na zajedničkom studijskom polju.
Administrativno osoblje koristi mobilnost u cilju dodatnog usavršavanja i usvajanja iskustava iz istih ili sličnih službi na partnerskom univerzitetu. Vrlo često se ova mobilnost koristi radi prisustvovanja staff weeku - sedmici obuke administrativnog i akademskog osoblja iz područja internacionaliazcije.
Sve informacije o dostupnim programima, konkursima, načinu prijave i ostalim informacijama o mobilnosti u okviru Erasmus+ programa možete dobiti od Prodekana za međunarodnu saradnju.
Erasmus+ CBHE projekat pod nazivom ,,Innovating quality assessment tools for pharmacy studies in Bosnia and Herzegovina“ – IQPharm koordiniše i provodi Farmaceutski fakultet pod vodstvom prof.dr. Tamera Bege. U okviru projekta planirana je zajednička saradnja četiri farmaceutska fakulteta iz Bosne i Hercegovine (Univerzitet u Sarajevu, Univerzitet u Banja Luci, Univerzitet u Tuzli, Sveučilište u Mostaru) sa farmaceutskim fakultetima u Hrvatskoj (Sveučilište u Splitu), Srbiji /Univerzitet u Novom Sadu), Italiji (Univerzitet Chieti-Pescara) i Irskoj (Univerzitet u Dablinu).
IQPharm pratite putem web stranice http://erasmus-iqpharm.com/ i putem društvenih mreža:
CEEPUS (Central European Exchange Programme for University Studies) je srednjoevropski program za razmjenu studenata, nastavnika i saradnika. Osnovni cilj mobilnosti ovog programa je unaprijeđenje obrazovanja na univerzitetima. Mobilnost studenata može trajati jedan mjesec ili jedan semestar na izabranom partnerskom univerzitetu izvan Bosne i Hercegovine, a minimalno 21 dan. Kada je riječ o mobilnosti nastavnika i saradnika, za nju je predviđeno da traje između mjesec i mjesec i po dana. Ova vrsta mobilnosti može minimalno trajati 10 dana. Sve informacije o dostupnim programima, konkursima, načinu prijave i ostalim informacijama o mobilnosti u okviru CEEPUS programa možete dobiti od Prodekana za međunarodnu saradnju. Detaljne informacije i cjelokupna dokumentacija potrebna za konkurisanje nalazi se na web stranici CEEPUS programa.
Za dodatne informacije o CEEPUS programu, obratite se koordinatoru programa: Kenan Salić |
Farmaceutski fakultett UNSA je partner za pet različitih mreža u sklopu CEEPUS programa: CIII-SI-0611-08-1819 CIII-SI-0905-05-1819 CIII-RS-1113-02-1819 CIII-AT-0042-16-2021 CIII-CZ-0212-14-2021 |
Zašto odabrati Farmaceutski fakultet?
Odgovor je jednostavan: Zato što je student u fokusu nastavnog procesa!
Obrazovanje na Farmaceutskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu je pedagoški proces kreiran tako da studentima pruži kvalitetan i jednostavan sistem sticanja znanja i praktičnog osposobljavanja za uspješan rad u budućoj profesiji. On u konačnom ima za cilj oblikovanje magistra farmacije kao stručnjaka koji se, prema ukupnosti svojih znanja i sposobnosti, izdvajaju i razlikuju od drugih fakultetski obrazovanih struka.
Univerzitet u Sarajevu- Farmaceutski fakultet ove godine upisuje studente bez prijemnog ispita! Svi su dobro došli!
Upisujemo 70 redovnih studenata, 100 samofinansirajućih i 10 stranih studenata. U kategoriju stranih studenata ne spadaju učenici koji dolaze iz država koje su bile nekada dio bivše države.
Cijena godine studija za samofinansirajuće student iznosi 3000 KM. Studenti se rangiraju na konačnoj rang listi na osnovu ocjena i prosjeka iz srednje škole. Ocjene koje ulaze u ukupne bodove su iz predmeta: Hemija, Biologija, Matematika i BHS jezik.
Maksimalan broj bodova iz srednje škole za odabrane predmete je 80 bodova. Za upis se boduje prosjek i to maksimalno do 20 bodova. Dodatno se za prosjek 5,0 dobije 5 bodova. Posebno se boduju takmičenja na različitim nivoima iz navedenih predmeta.
Programom studija „magistar farmacije“ osposobljava se da sa farmaceutskog, hemijskog, biohemijskog, molekularno-biološkog i medicinskog stajališta istražuje, razvija i primjenjuje lijekove. Studentice i studenti stječu specifična znanja i vještine potrebne u istraživanju, razvoju i primjeni lijekova, kao i promociji zdravlja, prevenciji i liječenju bolesti, što doprinosi sveukupnoj boljoj zdravstvenoj zaštiti stanovništva.
Akademsko zvanje magistra farmacije, koje se stječe diplomiranjem na Farmaceutskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, korespondira sa zvanjem Master of Pharmacy za regulirane profesije i kvalifikacijama za farmaceute prema Direktivi 2005/36/EC Evropskog parlamenta i Savjeta Evropske unije o priznavanju stručnih kvalifikacija.
Šta poslije završetka studija?
Magistri farmacije je nakon studija osposobljeni da:
- samostalno rade u apoteci na poslovima obezbjeđivanja, izrade i izdavanja lijekova, medicinskih sredstava i dijetetskih proizvoda, te obavljaju poslove povezane sa obezbjeđivanjem dostupnosti, distribucijom i marketingom lijekova, medicinskih sredstava, dijetetskih i kozmetičkih proizvoda.
- Oni samostalno rade u biohemijskim laboratorijama, razvijaju i primjenjuju različite metode i tehnike.
- Osim toga, oni rade na razvoju i primjeni odgovarajućih analitičkih metoda i tehnika u naučnoistraživačkim, razvojnim, kontrolnim, biohemijskim i sintetskim laboratorijama.
- Oni samostalno rade na izolaciji principa iz prirodnih ljekovitih sirovina i karakterizaciji lijekova prirodnog porijekla te je aktivno uključen u provođenje fitoterapije.
- Oni samostalno provode pretformulaciju, formulaciju, izradu/proizvodnju i vrednovanje farmaceutskih oblika/nosača lijekova u laboratorijskom i industrijskom opsegu kao i biofarmaceutsku karakterizaciju farmaceutskih oblika, te samostalno izvode karakteristične farmaceutsko-tehnološke operacije u laboratorijskoj i industrijskoj proizvodnji farmaceutskih oblika.
- Oni mogu biti akteri zdravstveno-stručnih timova u okviru kojih sa ljekarima i drugim zdravstvenim radnicima obezbjeđuje provođenje racionalne farmakoterapije, kao i drugih aktivnosti u vezi sa prevencijom i liječenjem bolesti i promocijom zdravog načina života.
UPIS 2024/2025.
UGOVORI O STUDIRANJU:
REDOVNI STUDENTI |
REDOVNI SAMOFINANSIRAJUĆI |
STUDENTI PRIPADNICI POSEBNIH KATEGORIJA |
STRANI DRŽAVLJANI |
Dodatne informacije možete dobiti na broj telefona: +387 33 586 481
ili na e-mail adresu:
Prodekan za nastavu i studentska pitanja,
doc.dr. Mirza Dedić
Page 1 of 2