Na Univerzitetu u Sarajevu održana je dvodnevna stručna edukacija pod nazivom Structural Elucidation of Organic Compounds by NMR: A Practical Approach. Edukacija je realizirana u okviru međunarodne saradnje Univerziteta Camerino (Italija) i Univerziteta u Sarajevu, uz organizacijsku podršku Službe za međunarodnu saradnju. Naučni koordinator događaja bio je prof. dr. Kemal Durić, prorektor za međunarodnu saradnju Univerziteta u Sarajevu.
Edukacija je održana na Farmaceutskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, a među učesnicima su bili članovi akademskog osoblja, studenti trećeg ciklusa studija, te istraživači i istraživačice s Farmaceutskog fakulteta, Prirodno-matematičkog fakulteta i Instituta za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju Univerziteta u Sarajevu.
Program edukacije je vodio prof. dr. Luciano Barboni s Univerziteta Camerino, a obuhvatao je detaljan praktični prikaz primjene nuklearne magnetne rezonance (NMR) u određivanju strukture organskih jedinjenja. Učesnici su, pored teorijskih osnova, imali priliku da rade na praktičnim primjerima, uključujući analizu NMR spektara i izvođenje vježbi usmjerenih na rješavanje stvarnih problema vezanih za identifikaciju strukture nepoznatih spojeva.
Nuklearna magnetska rezonanca (NMR) je spektroskopska tehnika koja omogućava proučavanje strukture, dinamike i interakcija molekula na atomskoj razini. Koristeći magnetska polja i radiofrekventne impulse, NMR pruža detaljne informacije o hemijskom sastavu i prostornom rasporedu atoma unutar molekula. Ova tehnika je od izuzetne važnosti u nauci jer se široko primjenjuje u hemiji, biologiji, medicini i materijalnim naukama za analizu organskih i neorganskih supstanci, te za razvoj novih lijekova i razumijevanje bioloških procesa. NMR omogućava neinvazivno i precizno istraživanje koje je ključno za napredak u različitim oblastima istraživanja i tehnologije.
Organizacija edukacije istraživača i istraživačica Univerziteta u Sarajevu iz oblasti NMR tehnike predstavlja ključni korak ka formiranju nukleusa stručnjaka koji će biti sposobni koristiti i primjenjivati ovu naprednu metodu u različitim naučnim disciplinama. Ova inicijativa otvara mogućnost za razmatranje nabavke vlastite NMR opreme na UNSA, što bi značajno unaprijedilo kapacitete univerziteta za samostalno izvođenje visokosofisticiranih analiza i istraživanja, povećavajući time kvalitet i konkurentnost naučnih projekata. Na taj način UNSA bi postala centar izvrsnosti u oblasti NMR tehnike, što bi imalo dugoročne koristi za razvoj nauke i inovacija u Bosni i Hercegovini.
više informacija: https://www.unsa.ba/novosti/na-farmaceutskom-fakultetu-unsa-odrzana-strucna-edukacija-o-primjeni-nmr-spektroskopije